Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla

Altın Kuş:

1. Kuştaki Rol Yapma ve Gösteri Yeteneği:

Birazdan özellikleriyle insanı hayrete düşüren altın kuşun üstün kamuflaj yeteneğini, birinci sınıf oyunculuk maharetlerini göreceğiz.

Cesareti ve fedakârlığıyla bu kuş yuvasını otlar ve meralar arasına kurar.

Bu kuşun yumurtaları üzerindeki kabuklar daha yumurtlamadan önce anne karnında işlenir. Bu işleme onu herhangi bir zarardan, herhangi bir sorundan korumak için özel yaratılmıştır. Aynı zamanda bu işlemeler yumurtalar için gerekli kamuflajı sağlar. Öyle ki yumurtalar otlar arasında fark edilmez.

Yuvasına yırtıcı bir hayvan ya da bir insan tarafından tehlike yaklaştığında kuş çok ilginç, kafa karıştırıcı bir şey yapar.

Yuvasından çıkar sonra kanadı kırık yaralı bir kuş rolü oynar. Bu sadece bir rol ve gösteridir. Ona ne zaman yabancı bir şey yaklaşsa hemen bu rolü yapmaya başlar, kanadı kırık bir kuşu oynar. Yaklaşan cisimle mesafe uzaklaştığında da uyur.

Bu yaralı kuş hilesi zaman zaman tekrarlanır. Hedefi ise yuvasına yaklaşan yabancı gözü uzak tutmaktır. Tehlike yeterince uzaklaşınca oyun biter. Kuş da yuvasına geri döner. Yani o kamuflajlı bir oyuncudur.

2. Yapıp yaratanların en güzeli olan Allah çok yücedir:

Şüphesiz bu kuş üstün bir davranış sergilemektedir. Küçük bir serçe kendini tehlikeye atıyor, yavruları için büyük bir fedakârlıkla kendini öne atıyor.

Bu fedakârlık hiçbir şeyle açıklanamaz.

Darwinizm prensip olarak her canlının bencil olduğunu varsayar. Ama bu altın kuş sözü edilen bu varsayımı çürütür.

Bu hayvanın özellikleri, cesareti, fedakârlığı ve zeki davranışlarının Cenab-ı Hakk’ın tüm varlıklara ilhamı olduğunu bize bir kez daha gösteriyor.

﴾ فَتَبَارَكَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِينَ ﴿

( سورة المؤمنون الآية : 14 )

“Yapıp yaratanların en güzeli olan Allah çok yücedir.”

(Müminun Suresi: 14)

Doğayı düşündüğümüzde hep aynı gerçeklerle karşılaşıyoruz. Zira tabiat tasarımın zirvesinde karmaşık yapılara sahip varlıklarla doludur.

Evrim teorisindeki tesadüf iddiaları asılsızdır. Dünyadaki her canlı Allah Azze ve Celle’nin yüceliğinin bir delilidir. Evrendeki her canlının birbirinden farklı üstün özellikleri vardır.

Tüm bu mükemmel varlıkların sahibi, göklerin, yerlerin ve ikisi arasında bulunan her şeyin de sahibi olan Allah Teala’dır.

Ey akıllı insan, Allah’ın yerlerde ve göklerde yarattıklarına bakıp tefekkür etmez, bu tefekkür ile eksiksiz bir şekilde var olan,

tek ve büyük olan Allah’ı tanımaz mısın?

Cömert bir Rab, yüce bir yaratıcı… Gökler ve yerler hakkında yapılan bu tefekkür, Allah Azze ve Celle’yi tanımak için izlenen en hızlı ve en geniş yoldur. Her varlığın nitelikleri vardır, kendine özgü tabiatı, rengi ve alışkanlıkları vardır.

Yine her birinin kendine özgü tavırları vardır. Ve bu göklerin ve yerin sahibi ve yaratıcısı olan Allah’ın yüceliğidir.

Bu nedenle, kişi yerlerin ve göklerin yaratılışını düşündüğü zaman karşısında Allah Azze ve Celle’nin azameti bulur.

﴾ فَلِلَّهِ الْحَمْدُ رَبِّ السَّمَاوَاتِ وَرَبِّ الْأَرْضِ رَبِّ الْعَالَمِينَ * وَلَهُ الْكِبْرِيَاءُ فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَهُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ ﴿

( سورة الجاثية الآية : 36 ـ 37 )

“Göklerin rabbi, yerin rabbi, bütün âlemlerin rabbi olan Allah’a, yalnız O’na hamdolsun! Göklerde ve yerde ululuk O’na aittir. O sonsuz güç, sınırsız hikmet sahibidir.”

(Casiye Suresi: 36-37)

﴾ رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هَذَا بَاطِلاً سُبْحَانَكَ فَقِنَا عَذَابَ النَّارِ ﴿

( سورة آل عمران الآية : 191 )

“Rabbimiz! Sen bunu boş yere yaratmadın, seni tenzih ve takdis ederiz. Bizi cehennem azabından koru!”

(Al-i İmran Suresi: 191)

 

Kaynak:

Televizyon Programları – Suriye Uydu Kanalı – İman Ahlaktır – Bölüm: 41 – Kulluk Görevinin Unsurları: Şehvet – Malın İnfak Edilmesi Cennetin Karşılığıdır – Altın Kuşun Kamuflajı

Alemlerin Rabbi Olan Allah’a Hamdolsun