Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla

Dişi yunusun yavrusu ile ortak yaşamı:

Şimdi, denizde yaşayan yunuslarla alakalı bilimsel bir konudan bahsedelim. Anne ile yavrunun ortak yaşamının en güzel örneği yunuslarda görülür.

Anne yavrusunu her türlü tehlikeye karşı eğitir ve bu eğitim sırasında kendisi için istenmeyen sert davranışlarda da bulunmak zorunda kalır.

Mesela bu yunuslar gemi ile yarışıyor, yunuslardan biri farkında olmadan tekneye çok yaklaşıyor. Teknenin pervanesi onu çok derin yaralayabilir.

Ve anne yunus bu tehlikeli oyunu fark eder, hemen yavrusunun yanına gelir, onu denizin dibine iter, kızgın anne burnu ile yavrusunun bedenine yüksek frekanslı ses dalgaları gönderir. Bu dalgalar annenin öfkeli olduğuna işaret eder.

Yavru biraz acı çeker ama bunun yanında çok üzülür. Anne bu şiddetli uyarıdan sonra yavrusuyla birlikte yüzmeye başlar ve gördüğünüz gibi merhametle yavrusunun yüzgeçlerini siler.

Bu yunusların dilince tokalaşmak anlamına gelir. Bu davranışla yavrusunu hala sevdiğini gösterir. Allah’ın ilmi her şeyi, her yeri kuşatmıştır. Allah Azze ve Celle şöyle buyuruyor:

 إِلَيْهِ يُرَدُّ عِلْمُ السَّاعَةِ وَمَا تَخْرُجُ مِنْ ثَمَرَاتٍ مِنْ أَكْمَامِهَا وَمَا تَحْمِلُ مِنْ ﴿
﴾ أُنْثَى وَلَا تَضَعُ إِلَّا بِعِلْمِهِ وَيَوْمَ يُنَادِيهِمْ أَيْنَ شُرَكَائِي قَالُوا آَذَنَّاكَ مَا مِنَّا مِنْ شَهِيدٍ

“Kıyametin zamanını bilmek sadece Allah’a havale edilir; keza O’nun bilgisi olmadan ne meyveler kabuklarını çatlatıp çıkar ne de bir dişi gebe kalıp doğurur. Allah’ın onlara, “Tanrılıkta bana ortak saydıklarınız nerede?” diye seslendiği gün, “Sana açıkça söyleyelim, içimizde (sana ortak bulunduğuna dair) bir tanık yok” derler.”

 

Kaynak:

Televizyon Programları – Onlara Ayetlerimi gösteriyoruz – Fecir Kanalı – Bölüm: 24 – Sahih Nakil – işi Yunusun Yavrusu İle Ortak Yaşamı

 

Alemlerin Rabbi Olan Allah’a Hamdolsun