Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla

Toprak ve İçeriğinde Bulunan Maddeler Yaşama Sebebidir:

Değerli kardeşlerim, bazen bu ibareyi kullanırım; Şimdi inanılmaz bir şey söyleyeceğim: Şöyle ki, bir metre küp tarımsal toprak, - bu toprağı tarım yapmak için kullanırız- bu toprağın bir gramı (bir sivrisineğin ağırlığı bir gramdır) milyarlarca bakteri ihtiva eder.

Onun da içinde iki yüz bin örümcek solucanı, yüz bin böcek, üç yüz de normal toprak solucanı vardır. İçinde milyonlarca hassas bakteri ve mikroorganizma barındırır.

Toprağın bir gramı milyarlarca bakteri içerir.

Bu hassas varlıklar basil çubuk,

yuvarlak ve helezon şeklindedirler. Bazıları oksijene ihtiyaç duyarken bazıları duymaz. Bazılarının bacakları yoktur.

Ve bazılarının hareket etmelerini sağlayan püskülleri vardır. Bu daima hareket halinde olan fabrika, birçok görevi yerine getirmektedir ve bu görevlerin çoğu bugün hala bilinmeyen gizemli görevlerdir. Peki, bu mikroorganizmaların görevi nedir?

Kesin olarak görevi hala kimsenin bilmediği bir sırdır. Bu fabrika daima hareket halindedir ve insanlara faydalı birçok önemli görevleri yerine getirir. Şimdi bu hakikatlere kendinizi hazırlayın. Tamamı altı bin milyon olan insan ırkı babaları tarafından yok edilseydi, beş kıtada hiç insan kalmaz ama hayat devam ederdi. Fakat bu mikroorganizmalar yok olursa yeryüzünde hayat tamamen biter.

Bir metre küp toprakta örümcek solucanları, böcekler, normal solucanlar, mikrop ve bakteriler vardır. Bir metre küp toprakta bulunan bu mikroorganizmalar yok olursa, yeryüzündeki hayat tamamen sona erer.

Toprak Allah’ın Yüceliğine İşaret Eden Delillerden Biridir:

Kardeşlerim, bu Allah’ın yüceliğine işaret eden delillerden biridir. Solucanlar toprağı temizler ve gübreleri ayırır. Bir hektar toprakta kaç ton solucan üretildiğini sadece Allah bilir.

Bu solucanlar toprağı yiyerek gübre yaparlar. Yüce Yaratıcı her şeyi varlığına uygun olarak yaratan ve yöneten Allah şöyle buyurur:

﴾ وَمَا أُوتِيتُمْ مِنَ الْعِلْمِ إِلَّا قَلِيلاً ﴿

( سورة الإسراء )

“size ise pek az bilgi verilmiştir."

 (İsra Suresi: 85)

﴾ وَلا يُحِيطُونَ بِشَيْءٍ مِنْ عِلْمِهِ إِلا بِمَا شَاءَ ﴿

(سورة البقرة: آية255)

“O’nun ilminden hiçbir şeyi -dilediği müstesna- kimse bilgisi içine sığdıramaz.”

(Bakara Suresi: 255)

Kaynak:

İslam Akaidi – İman ve İcaz Mucizeleri – Ders 14: Kuran’ı Kerim’i Nasıl Anlarız? – Toprak ve İçeriği

Alemlerin Rabbi Olan Allah’a Hamdolsun