Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla

Fıkhî Olarak Hacca hazırlık

Allah Teala Hac ibadetini, gücü yeten kimseye ve ömürde bir defa olmak üzere farz kılmıştır. Bu yüzden Hacı, Hac ibadetlerinden birini ihlal ederse, bir rüknü yerine getirmese, bir vacibi unutsa, bir sünneti terketse, günah işlese, ihramlıyken yasaklanmış bir işi yapsa Haccı batıl olur.

Eğer bir hacı kötülük yapsa, bir görevini eksik yapsa, yada evla olanı yapmayı terketse, kurban kesmeden sadaka vermeye kadar çeşitli cezalarla cezalandırılır. (Kefaret öder).

Eğer Hacı, yukarıda sayılanlardan birini yaparsa, günahlarının affı ve Rabbinin cennetini kazanmada tekrarı olmayacak bu eşsiz fırsatı kaçırmış olur. Bütün bunların sebebi insanoğlunun en büyük düşmanı olan cehalettir. Cahil kimse, düşmanının bile yapamayacağı kötülüğü kendi eliyle kendisine yapabilir. Bu yüzden deriz ki: Kıymetli Hacı adayları! Haccetmeden önce Hacc’ın fıkhını öğrenin. Bir âlim bin âbidden hayırlıdır. Az da olsa bilgili olarak ibadet etmek çokça ve bilgisiz ibadet etmekten iyidir.

﴾ فَاسْأَلُواْ أَهْلَ الذِّكْرِ إِن كُنتُمْ لاَ تَعْلَمُونَ ﴿

( سورة النحل )

(( Eğer bilmiyorsanız bilgi sahibi olanlara sorun ))

(Nahl 43)

Nasıl ki namazı beklemek namazın bir parçası sayılırsa, Hacc için  hazırlık yapmak, Haccın fıkhını öğrenmek de Haccın bir parçası sayılır.

Bir çok Hacı adayı hacca gitmeden önce Haccın gereklerini (fıkhını) öğrenmeyi ihmal eder. Hacdan döner ama Rükn tavafını yapmamıştır. Bu durumda da Haccı geçersiz olur. Bir çok Hacı ise mikat sınırını  ihramsız bir şekilde geçer ve ceza olarak kurban kesmesi gerekir. Bir çok Hacı ihram yasaklarını işler. Bunları yaparken farkında olmaz ve Hacc’ını çok iyi bir şekilde eda ettiğini zanneder.

Alemlerin Rabbi Olan Allah’a Hamdolsun