Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla

 Hamd, âlemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur. Salât ve Selam dürüst ve sözünün eri olan Hz. Muhammed (s.a.v.)’e olsun. Allahım bizim senin öğrettiklerinden başka ilmimiz yoktur. Şüphesiz ki sen Alîm ve Hakîmsin. Allahım bize faydalı ilim öğret, öğrettiklerinden de faydalanabilmemizi nasip et, ilmimizi arttır. Bize hakkı hak olarak göster, ona itaatle bizi rızıklandır. Batılı da batıl olarak göster, bizi ondan sakınmakla rızıklandır. Bizi sözü işitip de en güzel şekilde itaat edenlerden eyle. Rahmetinle bizi salih kulların arasında cennetine koy.

Makalenin İçeriği:

  Bu makale, Şam’da basılan bir gazetenin onuncu ayın yirmisinde, Pazar günkü sayısında bulunmaktadır. Aşağıdaki yazı “Sigara içmek, yavaş yavaş yapılan bir intihardır” başlığıyla yayınlanmıştır. Ama ben sizler için bu yazının “Pasif İçicilik” ile ilgili bir paragrafını seçtim.
  Paragrafta şöyle diyordu: Pasif içicilik, kapalı ve kalabalık yerlerde sigara içen insanların, sigara dumanına maruz kalması manasına gelmektedir. Şöyle ki sigara dumanı, sigara içmeyen pasif içicileri, içenlerden daha fazla etkilemektedir. Birkaç bilim adamı tarafından gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda, sigara dumanının sigara içmeyenlerin de kanındaki kolesterol oranını arttırmaya sebep olduğu ortaya çıkmıştır. Bu da, kalp hastalıklarına, cilt ve gırtlak kanserine ve bunlar gibi sigaraya bağlı diğer hastalıklara yol açmaktadır. Hamile bayanlar sigara içmeseler bile, yanlarında içilen sigaradan çok fazla zarar görürler. Yani eşleri, hamile bayanların yanında sigara içtikleri zaman, neye sebep olabileceklerini bilmelidirler.
  Bu araştırma ayrıca sigara içmenin hamile bayanlar içmese dahi pasif içici oldukları zaman, embriyonun da zarar göreceğini ortaya koymuştur. Çünkü nikotin anne karnındaki bebeğe ulaşmaktadır. Gebe bir kadın günde üç saat sigara dumanına maruz kaldığında, bebeğin özürlü doğması veya konuşma ya da zeka kusurlarının baş göstermesi ihtimali çok yüksektir.
  Eğer hamile bayan sigara içiyorsa, bu durum, zekâ gelişiminde oluşacak problemlerin yanı sıra, bebeğin düşük kilolu ya da prematüre doğmasına sebep olmaktadır. Sigara, sadece sigara içen veya sigara dumanına maruz kalan, yani pasif içici olan annelerin çocuklarına zarar vermekle kalmaz, bu tehlike torunlarına kadar uzanır. Çünkü sigaranın tehlikesi nesilden nesile aktarılmakta, torunlarının dahi doğurganlığını etkilemektedir.
  Yukarıda bahsedilenler, kadın erkek sigara içmeyen fakat sigara dumanına maruz kalan pasif içiciler hakkındadır ve derin bilimsel araştırmaların bir sonucudur. Bu yazı uzunca bir makaleden oluşmaktadır. Fakat ben sadece bu paragrafını seçmiş bulunmaktayım.
Yine bu makale de bahsedilen diğer bir şey de, kalp hastalarının %80’inin sigara içenlerden oluştuğudur. Allah Teâlâ ayette şöyle buyurmaktadır:

 

﴿يَأْمُرُهُمْ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَاهُمْ عَنِ الْمُنْكَرِ وَيُحِلُّ لَهُمُ الطَّيِّبَاتِ وَيُحَرِّمُ عَلَيْهِمُ الْخَبَائِثَ وَيَضَعُ عَنْهُمْ إِصْرَهُمْ وَالْأَغْلَالَ الَّتِي كَانَتْ عَلَيْهِمْ فَالَّذِينَ آَمَنُوا بِهِ وَعَزَّرُوهُ وَنَصَرُوهُ وَاتَّبَعُوا النُّورَ الَّذِي أُنْزِلَ مَعَهُ أُولَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ﴾

[سورة الأعراف الآية: 157]

“Onlar, yanlarındaki Tevrat’ta ve İncil’de yazılı buldukları Resule, o ümmî peygambere uyan kimselerdir. O, onlara iyiliği emreder, onları kötülükten alıkoyar. Onlara iyi ve temiz şeyleri helâl, kötü ve pis şeyleri haram kılar. Üzerlerindeki ağır yükleri ve zincirleri kaldırır. Ona iman edenler, ona saygı gösterenler, ona yardım edenler ve ona indirilen nura (Kuran’a) uyanlar var ya, işte onlar kurtuluşa erenlerdir.”

(Araf Suresi: 157)

 Sigaranın kötü, zararlı bir alışkanlık olduğu bilimsel olarak kanıtlandığından, yukarıdaki ayette bahsedilen kötü ve pis şeylerin kapsamına girmektedir.

Alemlerin Rabbi Olan Allah’a Hamdolsun