25: Pasaj (25-25) : Kadınlar Erkeklerin Diğer Yarısıdır

1993-04-06

Kadınlar erkeklerin diğer yarısıdır. Çünkü kadın bir erkekle tamamen eşittir. Şöyle ki kadın itikat, ibadet, muamelat ve ahlak yönünden bir erkekle eşittir. Yine sevap ve günah kazanma, üstünlük elde etme ve Allah katında yücelme konularında da bir kadın bir erkekle eşittir. Bu yüzden Rasulullah (s.a.v.) veda hutbesinde şöyle buyurmuştur:

اتقوا الله بالنساء وَاسْتَوْصُوا بهن ))
(( خَيْرًا... ألا هل بلغت ؟ اللهم فاشهد

"Kadınlar konusunda Allah’tan sakının. Kadınlar hakkında birbirinize hayrı tavsiye edin…. Haberi size ulaştırdım mı? Şahit ol Allah’ım.”

Sonra Rasulullah (s.a.v) hutbeye şöyle devam ediyor:

(( أيها الناس، لَا تَرْجِعُوا بَعْدِي كُفَّارًا، يَضْرِبُ بَعْضُكُمْ رِقَابَ بَعْضٍ ))

"Ey insanlar, sakın benden sonra birbirlerinin boynunu vuran kafirlere dönmeyin..”

 

أيها الناس، إن الشيطان قد يئس أن يعبد بأرضكم، ولكن رضي أن يطاع فيما سوى ذلك مما ))
تحاقرون من أعمالكم، فاحذروه على دينكم !... و قد تركت فيكم ما إن اعتصمتم به
(( فلن تضلوا أبدا، أمراً بيناً: كتاب الله وسنة نبيه 
"Muhakkak ki, şeytan su toprağınızda kendisine tapınmaktan tamamen ümidini kesmiştir. Fakat siz bunun dışında ufak tefek islerinizde ona uyarsanız, bu da onu memnun edecektir. Dininizi korumak icin bunlardan da sakınınız… "Size iki emanet bırakıyorum, onlara sarılıp uydukça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. O emanetler, Allah’ın kitabi Kurân-i Kerim ve Peygamberin (a.s.m) sünnetidir.

 

 وَأَنْتُمْ مَسْئُولُونَ عَنِّي، فَمَا أَنْتُمْ قَائِلُونَ ؟ قَالُوا: نَشْهَدُ أَنَّكَ قَدْ بَلَّغْتَ، وَأَدَّيْتَ، وَنَصَحْتَ، ثُمَّ ))
(( قَالَ بِأُصْبُعِهِ السَّبَّابَةِ يَرْفَعُهَا إِلَى السَّمَاءِ، وَيَنْكُبُهَا إِلَى النَّاسِ: اللَّهُمَّ اشْهَدْ، اللَّهُمَّ اشْهَدْ، اللَّهُمَّ اشْهَدْ

"Sizler benden mesulsünüz, ne dersiniz? (Ashab dedi ki) : Allah'ın elçiliğini/risâletini tebliğ ettiniz, vazifenizi hakkıyla yerine getirdiniz, bize vasiyet ve nasihatte bulundunuz, diye şehadet ederiz!" Bunun üzerine efendimiz işaret parmağını kaldırarak şöyle buyurdu: “Şahit ol ya Rab, Şahit ol ya Rab, Şahit ol ya Rab.”