Bilimsel Harikalar: 001- Patu Kuşunun Kamuflaj özelliğindeki Bilimsel Mucizeler

2019-03-03

Patu Kuşunun Kamuflajı

Patu ismindeki bu kuş, ağaç dalı üzerinde duran, Venezüella ormanlarında yaşayan bir türdür. Hünerlerinden birisi kamuflaj özelliğine sahip olmasıdır. Tüyleri ve konduğu ağaç dalının kabuğu göz kamaştırıcı bir şekilde birbiriyle uyumludur. Ağaç ile kuşun bedeni arasında bir çizgi dahi göremezsiniz.

Bu inanılmaz bir şeydir. Şimdi dikkatlice inceleyelim, ekranda kuşun tüyleri ile ağaç kabuğunu beraber göreceğiz. Ağaç sol tarafta, kuş ise sağ taraftadır. Ve kuş tamamen dala benzemektedir.

Kuşun ayırt edilebilmesi için tek bir işaret vardır, o da gagası ve gözleri. Ancak bu kuş türü, üzerinde bulunduğu şeye işlemeyi, onda kaybolmayı çok iyi bilir. Tehlike anında hemen ona benzemeye başlar, gözlerini ve gagasını kapatarak kendini küçültür.

İşte o zaman onu ağaç dalından ayırt etmek imkânsız hale gelir. Burada yine fevkalade bir tasarım var. Şöyle ki, kuş gözlerini kapatmasına rağmen gözkapağının arasındaki özel bir boşluktan etrafındaki her şeyi görebilir.

Tehlike geçtiğinde gizlenmeyi bırakır ve rahatlar.

Burada ilginç bir uyum görmekteyiz. Bu programın tasarımcısı kuşun tüyleri ve ağacı birbirinden ayırmak için nasıl da beyaz bir çizgi koymuştur. Her şeye kadir olan Allah Teâlâ bunu gerçekleştirir. Allah Azze ve Celle yerleri ve gökleri yaratmıştır ve her şeyde O’nun tek olduğuna işaret eden deliller vardır.

Kaynak:

Televizyon programları / 04. program, “Onlara ayetlerimizi göstereceğiz” Fecr Kanalı- Sempozyum: 11 – Psikolojik Stres – Patu Kuşunun Kamuflajı